Koncert z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Krakowie

                                                                                                                       

Konsulat Generalny Węgier w Krakowie oraz Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie

mają zaszczyt zaprosić na koncert z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

IN MEMORIAM KODÁLY ZOLTÁN

w dniu 23 marca 2018 r. o godz. 19.00 w  Klubie Adwokatów przy ul. Sławkowskiej 1 w Krakowie

Wykonawcy:  Jeremy Findlay – wiolonczela, Per Rundberg – fortepian

W programie: Z. Kodály, J.S. Bach, J. Brahms

Koncert realizowany jest w ramach Roku Zoltána Kodály’a.

Po koncercie zapraszamy na okolicznościową lampkę wina.

     

Jeremy FINDLAY wystąpił w przeszło czterdziestu krajach świata, w tym w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Rosji, Europie, Azji, Australii i na Bliskim Wschodzie. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w rodzinnym Toronto pod kierunkiem ojca Williama Findlaya. Studia kontynuował pod kierunkiem Uniwersytecie w Toronto a następnie w Niemczech oraz w Pradze. Uczestniczył też w kursach mistrzowskich Borisa Pergamenschikowa i Yo-Yo Ma.

Artysta wystąpił w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in.: Théâtre des Champs Elysées    w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, Mozarteum w Salzburgu, Rudolfinum w Pradze, Metropolitan Hall w Tokio. Koncertował m.in. z orkiestrami: Toronto Symphony, Camerata Salzburg, NOSPR, Filharmonii Narodowej, Krakowskiej, Wrocławskiej, Łódzkiej, Poznańskiej, Praskiej, Deutsche Kammerakademie Neuss am Rhein, Orkiestrą Kameralną Ermitażu, Oratorio Sinfonica z Japonii oraz Orkiestrą Symfoniczną Teatru Miejskiego w São Paulo.

O nagranym przez Findlaya z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej albumie z muzyką SaintSaënsa tak pisał Sir Roger Norrington: Ten wspaniały młody wiolonczelista wykonuje znakomitą muzykę      i zasługuje na to, żeby usłyszał go cały świat. Z kolei magazyn „The Strad” pisał o płycie nagranej z pianistą Perem Rundbergiem: Grając Beethovena bardzo prostym dźwiękiem, bez udziwnień, Jeremy Findlay wskazuje na rozwój techniki wiolonczelowej od początku XIX wieku do dziś, gdzie można odnaleźć całą gamę brzmień.

Jeremy Findlay był gościem festiwali: Festival d’Aix-en-Provence we Francji, Festiwal Beethovenowski w Krakowie, Festiwal w Mariborze, Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Festiwal w Villach oraz festiwale Pietre che cantano, Pontino oraz Incontri di Canna we Włoszech. Jest współautorem Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna w Krakowie. Na swoim koncie ma wiele nagrań płytowych z repertuarem solowym oraz  kameralnym.

 

PER RUNDBERG urodził się w Skelleftea w Szwecji. Jest absolwentem Royal Academy of Music w Sztokholmie oraz Yehudi Menuhin School w Anglii. Studia muzyczne kontynuował w Ecole Normale de Musique Alfred Cortot w Paryżu oraz w Franz Liszt Akademie w Budapeszcie a ponadto w Rzymie u prof. Murray Perahia.

Per Rundberg prowadzi intensywną działalność koncertową w całej Europie, w Azji i USA. Występował w tak prestiżowych salach koncertowych jak: Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu, Konserthuset w Sztokholmie, Tonhalle w Zurychu oraz Konzerthaus w Berlinie. Jako solista koncertował m.in. z orkiestrami: Orchester Mozarteum Salzburg, Swedish Radio Symphony Orchestra, Morávska Filharmonie, Ostrobothnian Chamber Orchestra Finland i Umea Symphony Orchestra. Wystąpił na licznych festiwalach, m.in.: Salzburger Festspiele, Schleswig – Holstein Festival, Feldkirch Festival, Nuovi Spazi Musicali, Festival di Pasqua Rome, Beethovenfest Bonn, Heidelberger Frühling oraz Aspekte Salzburg. Jako kameralista występował z D. Fischer-Dieskau, M. Grubingerem, A. Kontarskym, B. Schmidem i J. Widmannem. Wraz z Martinem Grubingerem został nominowany do udziału w projekcie zainicjowanym przez Konzerthaus Wien Rising Stars – Tour 2008, którego trasa koncertowa obejmowała występy w Philharmonie Cologne, Palais des Beax Arts w Brukseli, Carnegie Hall w Nowym Jorku i Philharmonie Luxemburg.

Ma na swoim koncie nagrania CD i DVD (Accent Music, Deutsche Grammophon, Polymnia Records i KcClassics), transmisje radiowe i telewizyjne. Jest interpretatorem wielu prawykonań muzyki współczesnej, często napisanej specjalnie dla niego przez prominentnych kompozytorów.