Przypominamy: na cmentarzu wojennym nr 120 w Łużnej-Podbrzeziu spoczywa 417 żołnierzy armii austro-węgierskiej narodowości węgierskiej z 9,10,11 i 16 Regimentów Piechoty Honwedów. Większość pochowanych straciła życie 2 maja 1915 r. i w kilku następnych dniach, kiedy w ramach bitwy gorlickiej oddziały węgierskie atakowały Rosjan na wzgórzu Wiatrówki. Kolejne szturmy były krwawo odpierane. Dopiero opanowanie sąsiednich Pustek, skąd skierowano na pozycje rosyjskie bezpośredni ogień artylerii polowej, pozwoliło udzielić pomocy Węgrom i pokonać tym samym obrońców wzgórza.
Ci, którzy zostali tu na zawsze, zwracają się do potomnych słowami inskrypcji z cmentarnego pomnika:
Zanieście nas między wiosny kwiecie
I pełne ziarna złote snopy w lecie
I słodkie kiście winnych gron w jesieni,
Abyśmy razem z wami, choć życia pozbawieni,
Mogli się cieszyć darami naszej pięknej ziemi.
Tablicę pamiątkową w języku węgierskim ufundowali i zamontowali na bramie cmentarnej w Łużnej – Podbrzeziu członkowie Stowarzyszenia Emerytowanych Wojskowych „Kuruc Vitézek” z Kiskunhalas.
W latach 2022-2024 w ramach projektu pn. „Małopolska pamięta – zachowanie miejsc pamięci historycznej” przeprowadzone zostały tu prace konserwatorskie. Uporządkowano kwatery i odnowiono krzyże oraz odrestaurowano ogrodzenie i pomnik główny. Obecnie cmentarz bardzo dobrze się prezentuje na skraju lasu przy drodze Łużna – Staszkówka.