O spotkaniu w Bibliotece Publicznej w Starym Sączu 12-04-2018 r.

W nowym pięknym budynku Biblioteki Publicznej w Starym Sączu odbyło się spotkanie poświęcone dwóm wielkim przyjaciołom:

Henrykowi Sławikowi ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_S%C5%82awik ) i Józsefowi Antallowi seniorowi ( https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zsef_Antall_(1896%E2%80%931974) )

Słowo wstępne wygłosiła pani Lucyna Latała-Zięba opowiadając o pobycie Polaków na Węgrzech w czasie trudnych lat II Wojny Światowej ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Polscy_uchod%C5%BAcy_na_W%C4%99grzech_w_latach_1939%E2%80%931945  )

 

Mieliśmy wielki zaszczyt gościć pana Andrzeja Gurgula syna prof. Kazimierza Gurgula ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Gurgul ), który zginął w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen jako współpracownik Henryka Sławika (to Janina córka pana Andrzeja Gurgula odnalazła w Centralnym Archiwum Stanów Zjednoczonych wpis o powieszeniu swojego dziadka i czterech innych Polaków).

Dzięki pani Marii Gurgul synowej prof. Kazimierza Gurgula usłyszeliśmy cenne informacje na temat jednego ze współpracowników działającej w czasie wojny w Budapeszcie Placówki „W”.

Placówka “W” była tajnym przedstawicielstwem Polskiego Rządu Emigracyjnego na Węgrzech i to właśnie tam kierowali się najczęściej sądeccy kurierzy (powyżej zdjęcie pomnika w Kosarzyskach).

Następnie odbyła się projekcja filmu „Życie na krawędzi”:

 

 

Po filmie odbyła się krótka dyskusja głównie na temat braków, jakie mamy w poznawaniu naszej historii.

Na szczęście w Internecie można odszukać coraz więcej materiałów dotyczących Henryka Sławika np.:

 

 

 

Pamięć o Henryku Sławiku powoli dociera do świadomości Polaków czego przykładem są liczne upamiętnienia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Henryka_S%C5%82awika_i_J%C3%B3zsefa_Antalla_seniora_w_Katowicach

http://www.pap.pl/aktualnosci/konflikt-w-syrii/news,404731,w-katowicach-powstalo-centrum-edukacyjne-ipn-im-henryka-slawika.html

Ostatnie z nich to odsłonięcie 08-11-2016 r. w Warszawie Pomnika Henryka Sławika i Józsefa Antalla ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Henryka_S%C5%82awika_i_J%C3%B3zsefa_Antalla_w_Warszawie ):

http://www.pap.pl/aktualnosci/kraj/news,698778,odslonieto-pomnik-bohaterow-trzech-narodow—slawika-i-antalla.html

a także odsłonięcie 26-06-2017 r. bliźniaczego pomnika w Budapeszcie:

http://www.pap.pl/aktualnosci/swiat/news,989145,wegry-odslonieto-pomnik-bohaterow—slawika-i-antalla.html

 

Jak trafić do pomnika w Budapeszcie:

 

 

W Bibliotece Publicznej w Starym Sączu ( http://biblioteka.stary.sacz.pl/ ) można było oglądnąć, udostępnioną przez Konsulat Węgier w Krakowie, wystawę: „Epizody przyjaźni polsko-węgierskiej w czasach pożogi 1939-1945”.