Attila Szalai, przyjaciel

Publikujemy poniżej krótką biografię przyjaciela naszej członkini, Lucyny Latała-Zięby, a dzięki niej – naszego też dobrego znajomego (miałem przyjemność gościć go w Wierchomli). Ostatnio spotkaliśmy się podczas I Polsko-Węgierskiego Forum w Starym Sączu (2019, organizator: Fundacja Sądecka), gdzie należał do grona dyskutantów.

Attila Szalai został odznaczony nagrodą „Świadek Historii”; uroczystość wręczania owych nagród odbyła się w Warszawie, 29 października 2019 r.

Witold Kaliński

Ze strony:

https://polonia.hu/index.php/pl/artykul/9577-odszedl-attila-szalai-wegier-o-polskim-sercu

28 października 2020 roku w wieku 70 lat po ciężkiej chorobie odszedł Wielki Przyjaciel Polaków, członek redakcji „Głosu Polonii” Attila Szalai. Dziennikarz, pisarz, politolog, tłumacz literatury, publicysta i dyplomata.

Dziennikarstwo i politologię studiował w Warszawie. Członek Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema na Węgrzech, współredaktor miesięcznika  „Głos Polonii”. W latach 1976-1990 za sprawą małżeństwa mieszkał w Warszawie, współpracował z demokratyczną opozycją w Polsce i na Węgrzech. W latach 1993-2013 w różnych okresach służył jako sekretarz prasowy, radca ds. kultury i prasy oraz zastępca ambasadora w Ambasadzie Węgierskiej w Warszawie, w 2001-2005 był dyrektorem Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Od 2013 jako ekspert ds. polskich współpracował z Instytutem Badań nad Transformacją Ustrojową i Archiwum (RETÖRKI). Od 2008 roku współredagował wydawany w Budapeszcie kwartalnik „Głos Polonii”. 

Tak bardzo wierzyliśmy, że wyzdrowiejesz … do ostatnich chwil życia byłeś z nami …

Żegnaj, Przyjacielu!

Redakcja „Głosu Polonii”

ze strony:

https://polonia.hu/index.php/pl/artykul/8998-uroczystosc-wreczenia-nagrod

Opublikowano: 30 października 2019 

W Warszawie 29 października odbyła się uroczystość wręczenia nagród „Świadek Historii” osobom i organizacjom spoza Polski.  Laureatem tegorocznej nagrody został Attila Szalai. 

W Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie już po raz piąty prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek wręczył nagrody „Świadek Historii” dla osób i organizacji spoza Polski.

Odznaczonych zostało sześciu laureatów i jedna organizacja, wśród nich nominowany do nagrody przez PSK im. J.Bema i redakcję „Głosu Polonii” Attila Szalai, wybitny dokumentalista polsko-węgierskiej historii, naoczny obserwator i uczestnik życia Polski i Węgier, który mieszka w Budapeszcie ale połowę swego życia spędził w Polsce, i połowę swego serca pozostawił w kraju nad Wisłą. Attila Szalai to znany Polonofil, publicysta, dziennikarz i były dyplomata,  autor wydanego  na Węgrzech w grudniu ubr. obszernego i bardzo wartościowego, notowanego oczyma  cudzoziemca  tomu   pt. „Na polskiej ziemi” – wspomnienia, dzienniki z lat 1976-1990.

„Świadek Historii” to honorowe wyróżnienie, ustanowione w marcu 2009 r. zarządzeniem Prezesa IPN i przyznawane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Otrzymują je osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierające IPN w realizacji ustawowej działalności w sferze edukacyjnej i naukowej. Wśród dotychczasowych laureatów znalazło się liczne grono kombatantów, nauczycieli, działaczy społecznych i samorządowców. Na mocy decyzji Prezesa Instytutu od 2014 r. nagrodę mogą dostać także osoby działające poza granicami kraju.

(b.)